Je to 601 let od upálení Jana Husa. Jeho učení započalo reformu tehdejší církve

6. červenec 2016

Česká republika si připomíná osobnost středověkého kazatele a reformátora církve Mistra Jana Husa, který 6. července 1415 zemřel za městem Kostnice na hranici v plamenech. Kázal proti kupčení s odpustky a kromě jiného žádal i mravní čistotu kněží. Za své názory byl obviněný z kacířství.

Jan Hus se narodil v jihočeském Husinci někdy kolem roku 1369. Na pražské univerzitě získal titul bakaláře a později mu byl propůjčen titul mistr svobodných umění. Byl vysvěcen na kněze a od 14. března roku 1402 kázal v Betlémské kapli.

Ve svých kázáních kritizoval mravní problémy římskokatolické církve a odpustky. Reformní názory Jana Husa byly pro středověké církevní hodnostáře jen těžko přijatelné.

„Žil myšlenkou následování Krista. Už i ve svých raných spisech se netajil tím, že Kristovo utrpení je pro něho inspirativní. Minimálně počítal s tím, že se jako kněz může dostat do situace, kdy bude potřeba nasadit za svoje názory i život,“ říká historik Dušan Coufal.

V Husovi zvítězil koncept mravnosti. Kristus a Bible pro něj byli nejvyšší autoritou. „Známá scéna je s Janem z Chlumu, který Husovi, když se blížil jeho konec, řekl, ať se rozhodne sám za sebe, ale v podstatě mu naznačil, že pokud v tom vytrvá a neodvolá to, je to dobře,“ dodává Coufal.

Učení Jana Husa dalo vzniknout husitskému hnutí a započalo reformu tehdejší církve.

Mistr Jan Hus
autor: nah
Spustit audio