Jak rychle se dostal Regeneron Trumpovi, mě překvapilo, říká biolog, který přípravek testoval

1. květen 2021

Český molekulární biolog a genetik Michal Gaži pracuje v americké laboratoři, kde se testují potenciální vakcíny a léky primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie covid-19 se na ni obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. „Ta práce se minimálně zdvojnásobila. Máme vybavení a laboratoř v nejvyšším stupni zabezpečení a také asi tři tisíce opic různých druhů,“ popisuje Gaži.

„První, kdo se na nás obrátil, byla firma Regeneron s jejich monoklonálními protilátkami. Máme s ní dlouhodobou spolupráci. Druhá firma byli Pfizer/BioNTech a teď testujeme vakcíny pro Novavax,“ říká Gaži z texaského biomedicínského výzkumného institutu, který je jediným soukromým neziskovým zařízením pro výzkum infekčních nemocí.

Čtěte také

Právě přípravek od firmy Regeneron dostal i tehdejší americký prezident Donald Trump poté, co sám onemocněl covidem. „Byli jsme z toho sami překvapeni. Dělali jsme studii, viděli jsme, že to funguje. Ale že jsme si pak ve zprávách přečetli, že prezident si nechal naordinovat kromě jiného Regeneron, to nás překvapilo,“ vzpomíná a připouští:

„Byli jsme hrdí, že jsme součástí toho vývoje, ale abych byl upřímný, taky nás překvapilo, jak rychle se to k prezidentovi Trumpovi dostal. Hlavní zodpovědnost byla na jeho lékařích.“

Přístup prezidenta Donalda Trumpa v pandemii se mi tak úplně nelíbil. Jak tu nemoc zlehčoval.
Michal Gaži

Gaži si myslí, že podání přípravku Regeneron právě americkému prezidentovi pomohlo lék zviditelnit. 

„Na druhou stranu se mi přístup prezidenta Trumpa tak úplně nelíbil, jak tu nemoc zlehčoval. Ano v prvních fázích pandemie, kdy se snažil nevyvolávat paniku a lidi uklidňovat. Ale později už mi přišlo, že by bylo lepší nechat o tom informovat vědce a lékaře a nezlehčovat to.“ 

Jak se testují léky a vakcíny na zvířatech? V čem se liší testování přípravků na covid-19 a na jiné nemoci? Michala Gaži se ve Studiu Leonardo ptá Eva Kézrová, poslechněte si celý pořad. 

autoři: Eva Kézrová , kac
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.