HLASUJTE: Je podle vás správné experimentovat s genetickou informací třeba jen u slepic?

13. únor 2020
Radiofórum

Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd vyšlechtili první geneticky upravenou domácí slepici.

Zvíře dokáže odolávat viru ptačí leukózy, což je vážné onemocnění domácích slepic a krůt. Upravování genetické informace nachází už několik desetiletí užití v zemědělství, průmyslu a v mnoha dalších oborech včetně medicíny. 

Vědci vyšlechtili první geneticky modifikovanou domácí slepici. Ta má odolat ptačímu viru.

Dnešní Radiofórum se ptá:

Může genetické inženýrství pomoci lidstvu v boji s pandemiemi nemocí, na které nezná lék, nebo které si na známé léky už vypěstovaly rezistenci? Pomůže pochopení mechanismu chorob najít cestu k jejich léčbě? Co říkáte na obavy z možné „všemocnosti“ genetických inženýrů? 

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.