Gabal: Česká ambasáda by se měla stáhnout ze Sýrie. Je to jako mít zastoupení u Hitlera

7. duben 2017

Spojené státy v pátek brzy ráno provedly první přímou vojenskou akci proti režimu Bašára Asada. Zaútočily na syrskou leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu. Z válečných plavidel ve Středozemním moři bylo odpáleno mezi 50 a 60 střelami s plochou dráhou letu Tomahawk.

Podle prezidenta Donalda Trumpa jde o odplatu za úterní útok chemickými zbraněmi v městě Chán Šajchún v provincii Idlib, za který je podle Washingtonu odpovědná syrská armáda. Americký útok obratem odsoudila nejen Sýrie, ale i Rusko. To pozastavilo platnost společného rusko-amerického memoranda o bezpečném nebi nad Sýrií z roku 2015.


Hosté speciálu Českého rozhlasu Plus věnovaného útoku USA na Sýrii byli:
- Milan Slezák,komentátor Českého rozhlasu
- Jaromír Marek, redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu
- Vít Střítecký, zástupce vedoucího Katedry bezpečnostních studií IPS FSV UK
- Lukáš Dyčka, bezpečnostní analytik Univerzity obrany v Brně
- Dušan Neumann, spolupracovník Českého rozhlasu v USA
- Ivan Gabal, poslanec za KDU-ČSL
- Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka se nejedná jen o odvetu, ale i o důrazné varování ze strany Spojených států. Trump se tím chce také distancovat od předchozí administrativy Baracka Obamy a chce dostát své pověsti tvrdého politika, myslí si komentátor

Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti

Kvůli situaci v Sýrii se v pátek mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. „S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme říci, vezmeme-li v úvahu zkušenosti z předchozích pokusů dobrat se nějakého společného stanoviska v Radě bezpečnosti, že i tentokrát to skončí tak, že každý vyloží svou pozici a mocnosti se rozejdou, aniž přijmou společné prohlášení nebo rezoluci,“ míní Milan Slezák.

Podle Dušana Neumanna, spolupracovníka Českého rozhlasu v USA, jde v případě tohoto zásahu hlavně o politický akt vzhledem k tomu, že ruský kontingent byl údajně varován dvě hodiny před zásahem a základna byla evakuována. „Objevují se i spekulace, že to má souvislost s návštěvou čínského prezidenta ve Spojených státech, kdy chtěl Donald Trump ukázat rozhodnost a chtěl ukázat Číňanům, že v otázce kolonizace Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři nebude dlouho váhat.“

Měla by se uzavřít česká ambasáda?

Logo

Česko má jako jedna z mála zemí v Sýrii stále svou ambasádu, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se ji zatím stahovat nechystá. Podle europoslankyně KSČM Kateřiny Konečné je obrovskou výhodou mít v zemi svou stálou zástupkyni.

„Je důležité mít svého člověk v zemi, která je do válečného konfliktu zavlečena. Mít informace přímo ze země, ať se nám líbí nebo nelíbí, je vždy lepší, než o nich jen spekulovat,“ myslí si Konečná.

Poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal ale oponuje tím, že česká ambasáda v Sýrii je dlouhodobě předmětem kritiky partnerů z Evropské unie: „Já tu ambasádu dlouhodobě kritizuji – ne kvůli paní ambasadorce, ale protože je to, podle mého názoru, jako bychom měli ambasádu u Hitlera v roce 1942, 1943. To znamená u zločinného režimu, který se dopustil válečných zločinů.“

Kateřina Konečná oponuje tím, že řada států naši ambasádu stále využívá a říkat, že tím Česká republika podporuje Asadův režim, je podle ní nesmysl.

autor: jpr
Spustit audio