Ekocidu, poškozování přírody, páchají mocní hráči. Proti tomu potřebujeme mezinárodní právo, tvrdí Davis ze Zelených

28. červen 2021

Skupina předních světových právníků, kteří pracují pro neziskovou organizaci Stop Ecocide, chce uznat ekologické škody planetárního rozsahu jako ekocidu a kriminalizovat ji jako zločin podle mezinárodního práva. „Ekocida v tuto chvíli na mnoha místech probíhá, byla jasně definována v rámci vietnamské války v 70. letech. Naše právo nemá dostatečné nástroje k jejímu trestání,“ uvádí spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. Poslanec ODS Jan Skopeček míní, že to není třeba.

Jan Skopeček, ODS

„Není důvod, abychom si nechali zájmovými neziskovými skupinami vnutit tento termín. Průměrný občan Česka nejspíš ani neví, co tento termín znamená, neměl by tedy být součástí právního řádu,“ tvrdí poslanec a ekonomický expert ODS Skopeček a dodává, že jednání proti přírodě už nyní mohou postihovat národní právní systémy.

Čtěte také

„Klimatická změna se týká celé planety, což znamená že to jednotlivé státy nemohou vyřešit,“ oponuje Davis, která je také starostkou Mníšku pod Brdy a bioložkou. 

„Dokud nebude existovat mezinárodní trestní právo, které ekocidu bude postihovat, tak se nic nezmění.“

Občanský demokrat ale současné trendy v boji proti klimatickým změnám považuje za velmi nebezpečné. „Země nejsou stejně ekonomicky vyspělé a nemají stejný právní systém. Ve chvíli, kdy budeme celé planetě vnucovat západní standardy ochrany prostředí, tak rozvojové země zamkneme do chudoby.“

Ve chvíli, kdy budeme celé planetě vnucovat západní standardy ochrany prostředí, tak rozvojové země zamkneme do chudoby.
Jan Skopeček

„Právo dnes obecně postihuje trestnou činnost páchanou převážně sociálně slabšími. Ale trestnou činnost proti životnímu prostředí většinou páchají ekonomicky nezávislí a mocní hráči. Rozvojové země byly uzamčeny do chudoby už dávno právě zájmy těchto mocných hráčů,“ namítá starostka.

Čtěte také

Ta uvádí jako příklad Amazonský prales.

„S pěstováním sójy pro dobytek jde ruku v ruce s ekocidou i genocida domorodého obyvatelstva. A to je přesně příklad toho, kdy se západní svět už podílí na této chudobě. Trestní právo ekocidy se bude týkat i právě západních společností, které by měly konečně měly převzít zodpovědnost.“

Skopeček: Zelení nesnáší kapitalismus

„Tady jsme slyšeli, kam to má směřovat,“ hodnotí političčin argument Skopeček.

„K souzení a penalizování evropských, respektive západních firem. Každý člověk či každá firma může spáchat trestný čin, nechť převezme odpovědnost tam, kde ten čin páchá podle tamního práva.“

Čtěte také

Je to v přeneseném smyslu boj proti tržní ekonomice a kapitalismu. „Ten Zelení prostě nesnášejí, A to je jen další krok, jak říct, že tu nemáme žít způsobem života, jakým jsme  zvyklí žít. Rozvojové země potřebují kapitalismus, Zelení ale proti němu bojují.“

Ekonom prý jako konzervativec chápe, že k přírodě se máme chovat slušně. „Ale přeju si racionální ochranu přírody. To, co předvádějí Zelení, není o ochraně přírody, ale o snaze dirigovat naše životy, zdražovat naše životy, měnit naše chování,“ shrnuje své obavy z uznání ekocidy coby trestného činu Jan Skopeček (ODS).

Pokud něco Zelení hájí, není to fundamentalismus nebo drahá elektrická auta, ale budoucnost pro další generace.
Magdalena Davis

Davis ale míní, že zdražovat se budou životní náklady i tehdy, pokud se nebude pokračovat třeba v závazcích proti klimatu, které vyplývají z Pařížské dohody.

„Mezinárodní panel pro klimatickou změnu vyzval k naprosto bezprecedentním změnám ve všech oblastech života, jinak směřujeme k hladomoru, vysídlení a vyhynutí. Pokud něco Zelení hájí, není to fundamentalismus nebo drahá elektrická auta, ale budoucnost pro další generace,“ zdůrazňuje důležitost změny mezinárodního práva Magdalena Davis.

Můžeme si v Česku dovolit zelenou politiku? Poslechněte si celou debatu, moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související