Důležitým krokem v přechodu centrálně plánované ekonomiky na tržní bylo uvolnění nákupu valut

7. květen 2021

Až 30. března 1991 byl zvýšen limit na nákup valut. Pro celý rok si je lidé mohli konečně nakoupit, ale jen za 5 tisíc korun.

Přechod na plně konvertibilní měnu, tedy za cizí měny volně směnitelné doma i v zahraničí, u nás probíhal v první polovině 90. let. Navýšení limitu v roce 1991 bylo jedním z velmi důležitých kroků celého procesu.

Čtěte také

V komunistické éře koruna volně směnitelná nebyla. A každý, kdo nějakým způsobem získal cizí, myšleno hlavně západní měnu, byl povinen ji odprodat státu.

Byla to součást celé řady absurdních, a dnes už vlastně ani nepochopitelných procesů a institucí.

Co to vlastně byl Tuzex a proč vůbec existoval? Kdo v něm mohl nakupovat, kdo doopravdy kupoval a co tam bylo k dostání? A kdo to byli veksláci? Odpovědi na tyto otázky kolem jedné z etap přechodu z centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice věnujeme další díl.

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Pavla Hlavatého. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.