Devadesátky, klimatické dezinformace a filozofka Matějčková. Jaké knihy jsou nominované na Magnesii Literu?

O devadesátkách vyváženě. Kniha Věčná devadesátá zpochybňuje jednostranný obraz první porevoluční dekády

„Není aktivistická, ale ani přehnaně odborná. Zpochybňuje jednostranný obraz devadesátek coby dokonalé éry svobody, stejně tak jako obraz doby, jejímž hlavním rysem byl údajně zločin,“ vysvětluje hodnocení odborné poroty kategorie publicistiky její zástupce, literární kritik Jan Lukavec. Mluví o knize nazvané Věčná devadesátá: Proměny české společnosti po roce 1989. Nominaci získal kolektiv autorů.

Jedna ze spoluautorek Jana Patočková nominací nebyla podle svých slov ani tak překvapena. Za knihou stojí velká práce a dobré téma. „Mám pocit, že hlavní autorky, které celou knihu zaštítily a vymyslely, – Apolena Rychlíková, Veronika Pehe – odvedly v přípravných fázích strašně moc práce,“ říká.

Výrazným jménem mezi autory je i investigativní novinář Jaroslav Spurný. Jak hodnotí odraz 90. let v naší společnosti dnes?

„Ve velkém kontextu, a to politickém, ekonomickém i společenském, protože v 90. letech se tvořilo něco, z čeho čerpáme nebo co nás poznamenává v dobrém i ve zlém. A prakticky ať píšu cokoliv, tak kontext je v devadesátkách a možná v konci 80. let,“ nastiňuje.

Spustit audio