Chodil po něm Ježíš, teď je zdrojem pitné vody. Izrael přelije do Galilejského jezera odsolenou vodu

18. červen 2018

Setrvalý pokles hladiny Galilejského jezera a spodních vod v oblasti se izraelská vláda rozhodla vyřešit přečerpáním vody ze Středozemního moře. Projekt představil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vláda postaví na pobřeží Středozemního moře nová odsolovací zařízení a kromě hladiny jezera chce navýšit i jeho přítoky. 

Jezero známé i díky tomu, že po jeho hladině podle Bible kráčel Ježíš Kristus, se už pět let potýká se silným suchem a nadměrnou spotřebou vody pro domácnosti, zemědělství a průmysl. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mohou za dlouhotrvající sucho mimo jiné i klimatické změny, kvůli kterým pokleslo množství srážek na celém Blízkém východě. Hladina jezera je pak podle premiéra na skoro stoletém minimu.

Izraelci proto podle Netanjahua vybudují dvě nové odsolovací továrny na břehu Středozemního moře. Z nich potom napumpují do Galilejského jezera sto milionů kubíků vody. Jezero je přitom necelých 30 kilometrů od pobřeží, takže doprava takového množství vody nebude jednoduchá. Zároveň ale leží 200 metrů pod hladinou moře, takže voda alespoň část cesty poteče samospádem.

Ze zdroje zásobárnou

Čtěte takéVrátí se někdy miliony Palestinců do Izraele, jak chce hnutí Hamás? Podle odborníků je to utopie

Jezero bylo doposud klíčový zdroj pitné vody. Představuje největší rezervoár sladké vody v oblasti a ročně z něj Izraelci a Jordánci odčerpali 400 milionů kubíků. Kvůli suchu ale dnes mohou odčerpávat jen desetinu.

„Jde o možná největší nádrž pitné vody v celé oblasti i Palestiny. Je to politicky i strategicky velmi významná plocha, která zásobuje sladkou vodou velkou část Izraele. Po dohodách v 70. letech se část vody odvádí do Jordánska. Takto strategický rozměr mělo jezero po celé známé dějiny. V oblasti je totiž vody relativně málo,” říká religionista David Václavík.

Nyní se ale podle izraelské vlády charakter jezera změní. Z dřívějšího zdroje pitné vody se stane zásobárna. Souvisí to i s plánem této blízkovýchodní země omezit využívání přírodních zdrojů pitné vody a převést veškerou spotřebu domácností právě na odsolenou vodu z moře. Dnes je podíl odsolené vody v izraelských vodovodech kolem 80 procent.

Metr ročně 

Galilejské jezero má dodnes velký význam jak pro judaismus i křesťanství. Ježíš Kristus v jeho okolí strávil většinu svého života a v okolních vesnicích potkal řadu svých důležitých následovníků. Na břehu leží i dvě ze čtyř míst, která jsou posvátná pro judaismus.

V Pardubickém kraji se místy ztenčují zásoby podzemní vody

zalévání, sucho

Zásobování obcí pitnou vodou zatím v Pardubickém kraji ohroženo není. Kvůli suchu v posledních letech se však zásoby podzemní vody znatelně ztenčují. Ohroženi by mohli být v první řadě odběratelé v podhůří Orlických hor a v některých oblastech v okolí Svitav, Litomyšle a Poličky.

Nyní hrozí, že se jezero kvůli suchu oproti stavu z biblických dob výrazně změní. Tamní ekosystémy se s úbytkem vody vyrovnávají velmi špatně. Voda v jezeře je kvůli vypařování stále slanější a navíc klesá i její kvalita. Jezero se taky potýká s rozšířenými rasami.

Aby vodohospodáři situaci trochu zlepšili, vybagrovali minulý rok z jezera na sedmnáct tisíc tun soli. Nejde ale jenom o jezero. Sucho a zvýšená spotřeba vody poznamenala i přítoky jezera, hlavně řeku Jordán. Proto chce izraelská vláda pumpovat vodu i do přítoků. Zlepšit by to mělo situaci i u Mrtvého moře. Hladina tohoto jezera kvůli suchu a nadměrnému odběru z Jordánu klesá o více než metr ročně.

autoři: Ondřej Novák , vis
Spustit audio

Související