Cesta nahoru je nudná a bolí. Na vrcholu přijde euforie a jste jako v jiném světě, popisuje cestovatelka Hudcová vysokohorský výstup

15. červen 2021

Cestovatelka Eliška Hudcová miluje hlavně hory. Evropu a Spojené státy, kde studovala, procestovala křížem krážem. Vylezla na nejvyšší hory Afriky i Evropy – Kilimandžáro i Mont Blanc. Když popisuje, co se jí na vrcholu honí hlavou, pak se celá rozzáří. „Je to naprostá euforie. Často se mi stává, když lezu na nějakou hodně vysokou horu, že je člověk unavený, naštvaný, že musí hodiny šlapat do kopce. Je to monotónní, protože jdete pořád nahoru a nic se nemění.“

„Nahoře nastane úplný zlom. Chytnete takovou až nadpřirozenou energii. Jako kdybyste vstoupili do jiného světa,“ uvažuje v pořadu Hovory. Pokud si má vybrat, tak rozhodně preferuje cestu nahoru, tu zpět považuje za nutné zlo.

Čtěte také

„Náročnější je paradoxně cesta nahoru. I když to bolí, tak pořád je tam ta vidina vrcholu, na který se člověk hrozně těší. Cesta dolů je už nutné zlo, které jít musíte. Přitom jste to už šli, takže je trošku nuda.“

Ale i na to už vyzrála, protože se zamilovala do skialpinismu. „Protože nahoru vylezete, to je v pohodě a dolů sjedete na lyžích – a jste tam za desetinu času.“

Nejkrásnější místa v Česku

Dobrodružství se podle Elišky Hudcové ale dá zažít i v Česku. „Jen si to člověk musí umět najít. Zažila jsem parádní paragliding v Krkonoších, dá se tady vyrazit i na skialpy, miluji zimní sporty, takže i běžky.“

V době lockdownu tak s přítelem vymyslela aplikaci Placehunter. „Je to aplikace, která vám ukáže výběr nejkrásnějších destinací v Česku. Vzniklo to tak, že jsme s přítelem během covidu cestovali samozřejmě jen po Česku a uvědomili jsme si, jak strašně moc času trávíme hledáním zajímavých míst na internetu. Tak jsme vytvořili aplikaci, kde lidé najdou náš výběr těch nejkrásnějších míst v republice,“ popisuje.

Snažíme se turisty rozprostřít po celém Česku.
Eliška Hudcová

Do aplikace „nacpali“ jak popis samotné destinace, její stručnou historii, časovou náročnost, popis míst na parkování i místa v okolí, která stojí za návštěvu. „Máme tam i předpověď počasí na tři dny, takže člověk hned ví, jestli má vyrazit, nebo ne.“

A cestovatelka dodává: „Cílem aplikace je vytvořit něco, co člověku dá komplexní informace o místě, a to tak, aby nemusel dohledávat nic dalšího a mohl si pohodlně vybrat místo, sednou do auta a vyrazit.“

Čtěte také

Eliška Hudcová přiznává, že to, co se líbí jim, nemusí být vhodné místo na výlet rodiny se šesti dětmi. „Určitě je to subjektivní, ale řekli jsme si, že tam, kde se nám líbilo, tak by se teoreticky mohlo líbit i dalším. Dost dáme na naše pocity.“

V Placehunteru ale nenajdete Karlštejn nebo vyhlídku Máj, a to záměrně, na to totiž podle cestovatelky žádnou aplikaci nepotřebujete. S přítelem prý nejraději vyhledávají místa, kde není moc turistů, nejde ale jejich aplikace přesně proti tomu?

„Snažíme se turisty rozprostřít po celém Česku, a to tím, že ukážeme nová místa, která neznali. Třeba jich pak o chlup míň pojede na vyhlídku Máj, která je už zničená a zasloužila by si pořádný odpočinek,“ uzavírá.

Celý rozhovor s Eliškou Hudcovou najdete v audiozáznamu, ptala se Naděžda Hávová.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související