Češi by měli být šťastní, že se vrátila svoboda a demokracie, říká bývalá disidentka Lefeuvre

17. listopad 2019

Důvodů k oslavám je podle psycholožky a signatářky Charty 77 Ivanky Lefeuvre hodně. Češi by měli být šťastní, že se do této země vrátila svoboda a demokracie, říká.

Ivanka Lefeuvre žije od první poloviny 80. let ve Francii, kam byla i s manželem a dětmi nucena emigrovat z komunistického Československa. Okamžikem, kdy se rozhodla zemi opustit, bylo prý brutální napadení rodinné známé Ziny Freundové příslušníky StB v jejím vlastním bytě.

Čtěte také

„Uvědomila jsem si, že mám v sobě nějakou vnitřní hranici, především tento strach z fyzického násilí. A řekla jsem si, že bych nic podobného nechtěla zažít, ani tomu vystavit své dcery,“ vzpomíná.

Soud s příslušníky StB

V současné době probíhá soud se třemi bývalými příslušníky StB Karlem Vykypělem, Milanem Kopincem a Vladimírem Novotným, kteří jsou obžalováni z toho, že v rámci akce Asanace donutili Ivanku Lefeuvre s tehdejším manželem Martinem Hyblerem a jejich dětmi emigrovat.

Vzhledem k tomu, že soud ještě probíhá a ona sama zatím nebyla vyslechnuta, se ale disidentka nechce k tématu vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že je to tak aktuální, ani nejsem schopná popsat své vnitřní pocity,“ vysvětluje.

Třicet let je krátká doba

„Demokracie v České republice je relativně mladá,“ myslí si Ivanka Lefeuvre a vzpomíná například na Francii, kde se demokratický systém buduje už 200 let a stále není všechno ideální.

Čtěte také

Starší generace Čechů se podle ní pořád beze zbytku nevyrovnala s traumatem okupace v roce 1968 a následným ponížením národa za normalizace.

„Vidíme to na běžné zdvořilosti lidí nebo důvěře občanů k sobě navzájem a ke státu,“ říká. Například solidarita s chudými a znevýhodněnými se ale podle ní za léta nově nabyté svobody výrazně zvýšila.

Negativně se ale dívá na postup Česka v souvislosti s migrační krizí. To, že země visegrádské čtyřky (V4) odmítly pomoci, vnímá jako velký morální problém: „V krizových situacích je potřeba se zachovat solidárně.“

Česká republika by se podle Ivanky Lefeuvre v budoucnu měla zaměřit na integraci v rámci Evropské unie a odklonit se od politiky V4, která prý podléhá „orbanizaci“.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Ivankou Lefeuvre. Vzpomínala na život signatářky Charty 77, půlroční pobyt ve vazební věznici i nový život ve Francii.

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.