Byla to past, kterou vytvořili Rusové, soudí o ostřelovaném humanitárním koridoru generál Šedivý

6. březen 2022

Rusko a Ukrajina se dohodly na vytvoření humanitárního koridoru z ukrajinských měst Mariupol a Volnovacha. Tím mělo asi 200 tisíc civilistů opustit oblasti bojů směrem do bezpečnějších částí země. Podle ukrajinských úřadů to ale nepřetržitá ruská dělostřelecká palba neumožnila. „Dohoda o koridoru musí být upřímná, obě strany musí chtít opravdu zastavit palbu a vytvořit ho,“ připomíná bezpečnostní expert a bývalý náčelník Generální štábu Armády České republiky Jiří Šedivý.

To, že taková dohoda existuje, ještě ale nezaručí, že bude realizována. „Často se vedení dohodne, že koridor vytvoří, ale ten úkol nepronikne k bojujícím jednotkám, které pokračují v přestřelování,“ přibližuje Šedivý.

Na vině také mohou být neukáznění velitelé, kteří nerespektují své nadřízené. „V případě koridoru, na kterém se včera Rusko s Ukrajinou dohodlo, to vypadá, že tam Rusové nebyli úplně upřímní vůči Ukrajincům.“

Zřejmě šlo o zástěrku pro to, aby Rusové udělali přeskupení nebo vytvořili ještě složitější situaci.
Jiří Šedivý

„Zřejmě šlo o zástěrku pro to, aby Rusové udělali přeskupení nebo vytvořili ještě složitější situaci,“ odhaduje Šedivý. „Opravdu obě strany musí být upřímné a obě dvě strany musí chtít ten koridor nejen vytvořit, ale také zabezpečit.“

Teď se obě strany obviňují z toho, že nedodržely příměří potřebné pro provedení koridoru. „Ale myslím, že v tomto případě to byla past, kterou vytvořili Rusové. Bohužel.“ 

Čtěte také

Důležitá je nejen poslušnost velitelů, ale také to, do jaké míry velitelé cítí svou povinnost nejen válčit, ale zároveň se chovat jako lidé. „A to je to nejzásadnější,“ věří generál.

„Zpravidla bývá na místě nezávislý pozorovatel nebo organizace, která situaci monitoruje. Tady to byl asi Červený kříž, takže možná se v nejbližší době dozvíme, kdo byl tím narušitelem dohodnutého příměří,“ očekává Jiří Šedivý.

Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného s Jiřím Šedivým.

autoři: Jan Pokorný , oci
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.