Bolest můžete vnímat katastroficky, nebo jako sebepoznání, říká fyzioterapeut Pavel Kolář

6. září 2024

„Bolest je něco jako integrační funkce organismu – není to jen to místo bolesti, ale zapojuje se i naše duše a motivace. Je to subjektivní prostor, který hraje obrovskou roli v reakcích hojivých, ale i těch negativních,“ říká známý fyzioterapeut Pavel Kolář.

Tematika bolesti je podle něj velmi složitá – můžeme brát léky na bolest, ale naše mysl a náš přístup k bolesti má chemický dopad na to, jak funguje i mozek, podobně je to také naopak.

Čtěte také

„To, jak bolest vnímáme, je často i o typologii, se kterou se rodíme. Takže stejnou věc můžeme vnímat katastroficky, můžeme mít deprese, nebo nám to dává možnost sebepoznání a duševního růstu.“

Kolář také tvrdí, že dnešní lékaři nejsou v oblasti pohybu vzděláváni. „Pohyb se totiž na medicíně moc neučí, přitom je nesmírně důležitý, a to z hlediska integrace. Při pohybu totiž zapojujeme také mozek, hormonální systém, imunitní systém i ten kardiologický. Pohyb je prostě něco, co nám umožňuje adaptovat se a získávat větší odolnost proti nemocem. Svou roli pak hraje i v sekundární prevenci,“ vysvětluje.

Jak se vyznat v labyrintu bolesti? Jaká míra stresu je zdravá? Proč je pro organismus fatálně důležitý pohyb? A co všechno se dá vyčíst z držení těla? Poslechněte si Hovory Vladimíra Kroce s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související