„Současná politika USA je hrozbou pro spojence v Evropské unii. Poslední kroky a výroky amerického prezidenta jsou podle mě za hranou, a není to dobrý signál pro tzv. spojence z Evropy,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec KSČM Daniel Pawlas.
Podle něj je politika NATO především politika Spojených států a hrozby, které jsou ve světě, jsou mnohdy způsobené touto aliancí. „Migrační krize je právě důsledkem vměšování se NATO do politiky států Blízkého východu.“
Summit dvou nejmocnějších mužů světa poslouchejte ve Speciálu Plusu po 16:30 hodině.
„Jako představitel KSČM nemůžu souhlasit s členstvím v NATO, jehož současná politika není zaměřena na obranu Evropy, ale hlavně pro zájmy USA,“ říká Pawlas.
Poslanec věří, že myšlenka Evropské unie byla bodem A, ale bodem B měla být i společná obranná politika. „Nelze jen tak přejít, když americký prezident řekne, že Evropská unie je nepřítelem USA v obchodní válce.“
NATO útočí na mírovou rovnováhu ve světě, vytváří celkový neklid v globálním světě. Důležité je uklidnit situaci, stáhnout se, každá země ať si řeší vlastní problémy. Neustálé vměšování do cizích zájmů způsobuje napětí v celém světě. Je to útok na obranu amerických zájmů a petrodolaru.
Daniel Pawlas
„Jak chtějí mít Spojené státy dobré vztahy s Unií, když ji na jednu stranu potřebují pro své mocenské zájmy, a na druhou stranu je to nepřítel?“
Pawlas: Nepřítel není Rusko, ale Čína
Komunista vnímá USA i Rusko jako velmoci na odchodu. „Vedou velmocenskou světovou politiku, ale těžiště světové moci se posouvá pomalu do Číny, Indie a dalších zemí.“
„Neustále opomíjíme Čínu, ale se zeměmi, na které jsou uvaleny sankce, obchodují Číňané. Neustále se bavíme o Rusku a Spojených státech, ale ekonomický nepřítel je jinde, číhá v Číně. Vyklízíme ekonomické pole, a pak se Rusko, Evropská unie a Amerika budou jednoho dne divit, že celý svět bude čínský,“ předpověděl Daniel Pawlas.
Americký prezident Donald Trump má za sebou rok a půl ve funkci, jak se za tu dobu proměnily Spojené státy? „Amerika je nešťastné místo. Za vlády Donalda Trumpa se stáváme méně a méně šťastnými, a to kvůli zvětšujícím se nerovnostem,“ říká americký ekonom Jeffrey Sachs s odkazem na žebříček World Happiness Report, ve kterém se Spojené státy umístily na 18. místě.
Prorektor soukromé vysoké školy CEVRO a bývalý diplomat Tomáš Pojar je přesvědčen, že Evropa si je sama sobě hrozbou. „Pokud nebudeme brát svojí bezpečnost vážně, tak můžeme transatlantickou vazbu, a vůbec bezpečnost na evropském kontinentě, výrazně oslabit. Je to ale spíš na nás, než na Donaldu Trumpovi.“
Pojar: Trump má ale pravdu
„Trump má pravdu, že Amerika platí za evropskou bezpečnost a Evropa neplatí. Náklady musí být rovnoměrně a spravedlivě rozložené. Já se americkému prezidentovi nedivím, že nechce dál platit za evropskou bezpečnost, ačkoli neobhajuji to, jak buranským způsobem hovoří.“
Komunistův názor na míru prospěšnosti NATO Pojar nesdílí. „Kdyby neexistovala Severoatlantická aliance, spělo by to k velké turbulenci až válce na evropském kontinentě. Je dobré, že máme silné NATO, které je schopno komunikovat s Ruskem. To ví, co je silný soupeř a do konfliktu s ním nejde.“
Stabilizovat situaci na Blízkém východě není možné. Různé země a aliance se o to pokoušejí, a někdy dochází k ještě větší destabilizaci. V regionu se ale musíme angažovat, tak jako se angažuje i Ruská federace. Blízký východ je náš soused s obrovskými problémy, které dokáže vyvážet do Evropy, jak ukazuje uprchlická krize nebo terorismus.
Tomáš Pojar
„Spojené státy skutečně přispívají do společné kasičky 75 %. Pokud chtějí být Evropané více slyšet ovlivňovat to, co bude NATO dělat, tak by měli více platit, protože kdo více platí, má větší hlasovací práva. Česká republika je v tomto jedna z nejhorších, a proto nás nikdo neposlouchá.“
Spoléhejme víc na sebe...
Nastal důležitý okamžik pro analytiky, komentátory, diplomaty a tvůrce memů. A vůbec pro všechny, kdo mají obavy o budoucnost Západu. Do Evropy přijel Donald Trump, který je nejen prezidentem největší světové mocnosti, ale také politikem, jehož činy, a ještě spíš krátké výroky jsou hodnocené častěji než jakékoliv jiné.
Donaldu Trumpovi ale prý nejde jen o to, aby Evropané dávali více na svojí obranu. „Zároveň chce, aby neměli obchodní přebytky v obchodu s USA. Proto útočí právě na Německo, které má přebytky největší a do NATO dává absolutně nejméně.“
„V první řadě bychom se měli spolehnout sami na sebe... Bezpečnost nebereme vážně... Většina evropských zemí nemá bojeschopné armády schopné ochránit bezpečnost jednotlivých zemí, Unie či NATO jako celku. Taháme za kratší konec, a přitom je Evropa zranitelnější daleko víc než Spojené státy,“ konstatoval Tomáš Pojar.