Babiš jako beneficient svěřenského fondu může ovlivňovat Agrofert, vysvětluje právník Rozehnal

7. prosinec 2018

Evropská komise aktuálně posuzuje, zda je český premiér ve střetu zájmů kvůli svému vztahu k holdingu Agrofert. Podle světových deníků Guradian a Le Monde ze zprávy eurokomisařů vyplývá, že Andrej Babiš v tomto ohledu porušuje evropskou legislativu, protože své vztahy k firmě nepřerušil úplně. Hrozí Česku, že bude musit vrátit miliardy, které Agrofert dostal z evropských fondů?

Čtěte takéGuardian: Evropská komise viní Babiše ze střetu zájmů v souvislosti s dotacemi Agrofertu

„Ze zprávy českých ministerstev financí, pro místní rozvoj a zemědělství nic takového nevyplývá,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec ANO a předseda kontrolního výboru Sněmovny Roman Kubíček.

Ten chce vycházet z relevantních údajů. „Zatím se média domnívají, citují a podobně, ale zatím tu zprávu nikdo neviděl. Všichni o ní hovoří a rozpoutává se něco, k čemu se nemůže nikdo vyjádřit.“

Můžeme spekulovat o čemkoliv, ale já ze své pozice spekulovat nechci. Z vyjádření, které jsem dostal, čerpám informaci, že takový vliv tam není... Skutečně bych počkal na oficiální vyjádření Evropské komise, a k tomu je možné se pak vyjádřit.
Roman Kubíček

„Stále nás něco staví do špatného světla, ale v hnutí ANO jsme si na to už zvykli... Věřím Andreji Babišovi, co v současné době říká... Pokud by došlo k jinému výkladu a došlo by na odbornou úroveň výkladu, budu jí respektovat.“

Politik připomněl, že od 30. října 2018, kdy probíhala komunikace mezi Transparency International a Evropskou komisí, evropské orgány neučinily žádný úkon vzhledem k české straně.

„Takže Evropská komise ještě zpracovává informace, tudíž čekáme na to, jak se ve své zprávě vyjádří... Já si nic nemyslím, počkám si na zprávu... Tu si chci prostudovat, pak se k tomu mohu vyjádřit,“ zopakoval Roman Kubíček.

Analýzy Evropské komise i českých ministerstev nejsou závazné

Aleš Rozehnal

Právník a publicista Aleš Rozehnal je přesvědčen, že premiér ve střetu zájmů je. „A to nejen podle českého zákona o střetu zájmů, ale i podle nařízení Evropského parlamentu.“

„Zpráva českých ministerstev vychází pouze z definice ovládání prostřednictvím majetkové účasti. Máme ale i jiné formy ovládání, například jmenováním statutárních orgánů.“

Právník prý zprávu Evropské komise viděl. „Byla zveřejněna na nějakých serverech. Ale nepotřebujeme dalekosáhlé úvahy, protože text zákona i nařízení je relativně jasný, takže si každý může udělat závěr sám i bez ohledu na nějakou analýzu.“

Z veřejného rejstříku registrovaných svěřenských fondů vyplývá, kdo je jejich zakladatel, kdo je beneficient a kdo svěřenský správce... Veškeré plnění z tohoto svěřenského fondu může pobírat jen Andrej Babiš a z toho plyne jeho ekonomický zájem na holdingu Agrofert.
Aleš Rozehnal

Kromě majetkového podílu v korporaci lze její chod ovlivňovat složením statutárních a dozorčích orgánů. „A jestli může někdo ovlivnit jmenování a odvolání svěřenského správce, tak může ovlivnit složení všech orgánů, které jsou ve vějíři těch korporací pod tím.“

„Obě dvě analýzy, Evropské komise i českých ministerstev, jsou ale pouze právními názory, takže nejsou závazné,“ upozornil právník a publicista Aleš Rozehnal.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.