Antimonopolní úřad střílí naslepo. Věří, že něco zajímavého najde, míní o kontrole v Seznamu Koubský

25. říjen 2024

Neohlášenou kontrolu v sídle společnosti Seznam.cz provedli v polovině října kontroloři z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V kancelářích zajišťovali důkazy o možném protisoutěžním jednání, potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. „Jestliže jde o nezákonný monopol, bylo by dobré slyšet, o jaký přesně monopol jde. Což je přesně to, co antimonopolní úřad nesdělil,“ upozorňuje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Podle mluvčího úřadu Švandy existuje důvodné podezření, že Seznam zneužíval své dominantní postavení. Koubský je jiného názoru.

„Skoro mi přijde, že (úředníci antimonopolního úřadu, pozn. red.) střílejí naslepo. Že si tam došli pro nějaké doklady a teď věří tomu, že v nich něco zajímavého najdou,“ myslí si.

Seznam zatím není oficiálně z ničeho obviněn a nevede se s ním oficiální správní řízení. Úřad zatím skutečně pouze provedl kontrolu a zajistil určitá data – přičemž není známo jaká.

Nestandardní komunikace

„Tím, že je (šetření, pozn. red.) vedeno vůči firmě, která je mimo jiné vydavatelem významného zpravodajství, a že je to zpravodajství, které si všímá lecčeho, co je v činnosti antimonopolního úřadu řekněme nestandardní, dodává to tomu nevyhnutelně další rozměr,“ spekuluje vědecký redaktor Deníku N.

Čtěte také

Že se antimonopolní úřad způsobem fungování Seznamu na českém trhu zabývá, už bylo jasné dříve. Úřad to oznámil nestandardním způsobem – v reakci na články Seznamu o kontaktech předsedy úřadu Petra Mlsny s podnikatelem obviněným z dotačních podvodů.

Za nezvyklou formu komunikace si úřad vysloužil kritiku novinářských organizací, jako jsou Reportéři bez hranic nebo Syndikát novinářů, které postup označily za zastrašování novinářů a zneužití úředního postavení.

„Samozřejmě, že to podkopává pozici a důvěryhodnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže enormním způsobem. Je to něco, co se v normálně fungujícím státě nedělá a dělat nemá,“ hodnotí Koubský a dodává, že takové jednání navíc o kauzu vzbuzuje větší zájem.

Dominantní postavení vyhledávače

Deník N napsal na základě nejmenovaných zdrojů, že se úřad zabývá dominantním postavením vyhledávače Seznamu. Seznam přitom na českém trhu dominantní není, na trhu má podle různých statistik podíl asi patnáct až dvacet procent. Většina zbytku připadá vyhledávači od Google.

Čtěte také

Koubský zdůrazňuje, že vzhledem k dodržování anonymity zdrojů nemá přístup k jejich skutečné identitě, a tudíž nezná přesné podrobnosti. „Já vlastně nevím, na jakém segmentu trhu by dnes mohl mít Seznam dominantní postavení. Ale vyhledávač to není v žádném případě,“ říká rezolutně vědecký redaktor Koubský.

„Svým způsobem by možná bylo dobré, kdyby oficiální obvinění padlo,“ přemýšlí a dodává, že rozhodně ne proto, že by si přál Seznam pošpinit. Ve skutečnosti se totiž obává situace, v níž by mohl úřad této důležitosti nějakou firmu veřejně očernit, „a pak to nechat být“.

„Hlavně bych ocenil, kdyby se hrálo ze strany státu s otevřenými kartami,“ doplňuje Koubský na závěr.

Stává se z poskytování dat třetích stran na trénování AI nový byznysmodel? Stanou se umělecká díla vytvořená umělou inteligencí novým standardem? Budou do budoucna AI asistenti získávat větší moc nad naším počítačem? Poslechněte si celý pořad Online Plus. 

autoři: David Slížek , jkd
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.